24. Srpen 2011

Mistrovství ČR Ostrava

Počet zobrazení: 6481, Kategorie: Aktuality

Mistrovství ČR Ostrava

Ve dnech 19. - 21. 8. 2011 proběhlo v Ostravě-Zábřehu společné Mistrovství České republiky dobrovolných a profesionálních hasičů v požárním sportu. Na toto mistrovství postoupilo po vítězstvích v okresním a krajském kole také družstvo mužů ze Sboru dobrovolných hasičů v Borové. 

Už samotný postup na mistrovství byl pro naše družstvo obrovským úspěchem, zcela jistě největším v jeho šestileté existenci, avšak naši muži se nechtěli mistrovství jen zúčastnit. Nevysloveným cílem družstva bylo dostat se na bednu a výsledky z krajského kola naznačily, že to je reálné.

Celé mistrovství začalo v pátek 19.srpna povinným zaprezentováním všech družstev. V pátek ještě proběhla soutěž profesionálů a dobrovolných hasičů-jednotlivců v disciplíně výstup do 4.podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku. Tato disciplína však není určena pro družstva dobrovolných hasičů a tak našim borců začalo samotné závodění až v sobotu 20.srpna. Po slavnostním nástupu byly na programu dne disciplíny běh na 100 metrů s překážkami a štafeta 4*100 metrů s překážkami.

Běhu na 100 m s překážkami se z desetičlenného družstva zúčastnilo osm závodníků. Z této osmice se pak započítalo šest nejlepších časů jednotlivých závodníků do celkového součtu družstva. Každý závodník měl na dosažení co nejlepšího času dva pokusy. V prvním kole se našim borcům příliš nedařilo, měli jsme pouze čtyři lepší časy do celkového součtu, a tak nezbývalo než druhé pokusy přijišťovat . Naši závodníci však využili svých zkušeností a druhé kolo zvládli skvěle. Po všech rozbězích byl součet našich šesti nejlepších časů 103,19 s a v této disciplíně jsme obsadili druhé místo. Na první místo, které obsadilo družstvo z Širokého Dolu nám chybělo jen 83 setin. Je škoda, že stovku nemohl běžet vinou zranění náš vítěz krajského kola Péťa Langer. I tak, výsledek z první disciplíny nám dával slušnou naději na dobré umístění v konečném hodnocení celého závodu.

S optimismem jsme se tedy pustili do druhé disciplíny, štafety 4*100m s překážkami. Do této disciplíny může družstvo nasadit dvě čtyřčlenné štafety, které mají každá jeden pokus. My jsme postavili dvě vyrovnané čtyřky a tak jsme doufali v dobrý výsledek. Bohužel jsme se nedočkali! V každé štafetě jsme udělali hrubou chybu, v první Péťa Langer špatně postavil hasící přístroj na čtvrtém úseku, v druhé Ondra Langer ,,prošlápl´´ příčku na žebříku při zdolávání domečku na prvním úseku. Čas první štafety byl 62,05 s, čas druhé 62,07 s. Čas naší lepší štafety stačil až na osmé místo v této disciplíně a my jsme v průběžném pořadí klesli z druhého na páté místo se součtem 10 bodů. Před námi byly družstva z Příštpa (10 bodů), Horní Kamenice (7 bodů), Radimovic (6 bodů) a průběžně vedl Široký Důl (2 body), který zvítězil v obou sobotních disciplínách.

Zklamání ze štafety bylo značné, ale naše družstvo se semklo a kluci si řekli, že ještě zabojují. I když se nám špička po štafetě vzdálila, stále byla ještě teoretická šance dosáhnout na medaile. K tomu jsme však potřebovali uspět v poslední disciplíně mistrovství- požárním útoku. Ten byl na programu od nedělního rána. Na mistrovství se tato disciplína běhá na nástřikové terče, široké hadice a při startu s nenastartovanou jednotnou mašinu. Ta bohužel nemá s klasickou ,,dvanáctkou´´ , běžně používanou při všech ostatních závodech v ČR, téměř nic společného. Bohužel vedení Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska nasazením tohoto stroje degeneruje mistrovství již několik let a nic nenaznačuje tomu, že by se tento stav měl v budoucnu měnit. Nezbývalo nám, než se přizpůsobit. Protože se útok běžel na dva pokusy, rozhodli jsme se první útok zajistit a v druhém se pokusit zaútočit na nejvyšší příčky. Bohužel při této disciplíně nám chybělo štěstí! V prvním pokusu nám těsně před startem spadla nachystaná savice, v druhém se nám přivřel pravý ventil na rozdělovači, což mělo za příčinu pozdější výstřik na pravém proudu. I přesto čas z prvního pokusu-26,99 s stačil na páté místo, což znamenalo zlepšení v celkovém hodnocení o jednu příčku. Z průběžné první trojky nikdo vážnější chybu v požárním útoku neudělal a tak se po poslední disciplíně pouze prohodil druhý s třetím a na naše kluky zbyla pouze nepopulární brambora.

Konečné pořadí prvních pěti tedy bylo následující:

  1. Široký Důl (Pardubický kraj) -4 body
  2. Horní Kamenice (Plzeňský kraj) -11 bodů
  3. Radimovice (Liberecký kraj) -12 bodů
  4. Borová (Moravskoslezský kraj) -15 bodů
  5. Příštpo (kraj Vysočina) -17 bodů

I když 4. místo zamrzí, naši muži rozhodně nezklamali a zaslouží si poděkování za vzornou reprezentaci našeho sboru i obce. Poděkovat musíme také členům ostatních sborů, klukům z Těškovic, Hněvošic, Michálkovic, Neplachovic a Popradu, kteří našemu družstvu pomohli svými sportovními výkony k tomuto úspěchu.

Fotky z celého mistrovství najdete v sekci Fotky=>Soutěže=>2011, videozáznam v sekci Video=>Soutěže=>2011.

Napsat komentář

Komentujete jako host.

Následujte nás
Sledujte nás na MY Space
Náš kanál na YouTube